راهنمای نویسندگان

 

 • لطفا فرم تعارض منافع را از اینجا دانلود کرده و بعد از پرکردن، تصاویر را همراه با مستندات و فایل اصلی مقاله بارگذاری و ارسال کنید.
 • در ارسال فایل‌های مقاله در سامانه دقت کنید که ضرورتاً دو فایل اصلی (مقاله بدون ذکر مشخصات نویسنده/نویسندگان) و فایل مشخصات (متن مقاله به‌صورت کامل به همراه ذکر مشخصات دقیق نویسنده / نویسندگان در صفحه نخست) ارسال شود.
 • مقالات صرفاً از طریق سامانه دریافت می‌شوند و فصلنامه هیچ‏گونه تعهدی برای بررسی مقالاتی که به آدرس ایمیل اعضای محترم هیئت تحریریه ارسال می‌شوند، ندارد.
 • پس از تکمیل ارسال و دریافت کد ثبت، مقاله در نوبت بررسی اولیه قرار می‌گیرد.
 • با توجه به اینکه جلسه هیئت تحریریه در انتهای هر ماه تشکیل می‌شود، نتیجه ارزیابی اولیه به نویسنده ممکن است حداکثر یک ماه به طول بیانجامد.
 • مقاله ارسالی نباید در هیچ نشریه داخلی یا خارجی چاپ شده باشد و تا پایان روند داوری و دریافت نتیجه نهایی، نباید به نشریه دیگری ارسال شود.
 • به همراه هر مقاله باید فرم تکمیل‌‏شده تعهدنامه نویسندگان که به امضای نویسنده مسئول رسیده است، ارسال شود. نشریه مقالاتی که فرم تعهدنامه نویسندگان را تکمیل و ارسال نکرده باشند، بررسی نخواهد کرد. فرم تعهدنامه را اینجا دریافت نمایید.
 • برای هر مقاله جهت ارسال به داوری مبلغ 3.000.000 ریال و پس از تأیید مقاله، مبلغ 10.000.000 ریال دیگر برای انتشار مقاله از نویسندگان محترم دریافت ‌می‌شود (لازم به ذکر است در صورتی که مقاله از سوی داوران محترم مردود اعلام شود، مبلغ 3.000.000 ریال اولیه به نویسنده بازگردانده نمی‌شود).
 • کلیه مراحل دریافت، داوری، بازنگری، پذیرش یا رد و در نهایت انتشار مقالات از طریق سایت مجله انجام خواهد شد.
 • دبیر تخصصی در رد، پذیرش یا هرگونه ویرایش لازم در زمان انتشار مقاله آزاد است.
 • مقاله تا زمانی که مطابق با «راهنمای نگارش مقاله» (در انتهای همین صفحه) تهیه نشده باشد، در جلسه اعضای هیئت تحریریه مطرح نخواهد شد.
 • با هدف افزایش خوانندگان بین‌المللی و در نظرگرفته‌شدن در پایگاه‌های بین‌المللی، مقاله باید دارای چکیده مبسوط (Extended abstract) ویرایش‌شده به زبان انگلیسی، مشتمل بر این موارد «Introduction, Methodology, Result and discussion, Conclusion, key word » باشد. در صورتی که ترجمه چکیده مبسوط از کیفیت لازم برخوردار نباشد، نویسنده باید علاوه بر مبلغ شش میلیون ریال (معادل 600 هزار تومان)، مبلغ چهار میلیون ریال (معادل 400 هزار تومان) برای ترجمه چکیده توسط مترجم واریز نماید. 
 • با توجه به درخواست کمیسیون نشریات علمی کشور، ثبت و نمایش شناسه رایگان پژوهشگر (ORCID) برای نویسندگان مقالات الزامی است. بنابراین از نویسندگان محترم درخواست می‌شود قبل از ارسال مقاله به نشریه نسبت به اخذ کد شناسه پژوهشگر اقدام نمایند.
 • مقاله باید تحقیقی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد و لزوماً به تولید علم و معرفت جدید منجر شده باشد. فصلنامه از مقاله‌های استخراج‌شده از رساله دکترا، پایان‌نامه‌های برجسته و همچنین طرح‌های تحقیقاتی مستقل در صورتی‌که واجد استانداردهای علمی و پژوهشی فصلنامه باشند، استقبال می‌کند.
 • با توجه به انتشار منظم فصلنامه مطالعات راهبردی از سال 1377 و درج مقالات متنوع در حوزه‌‏های مختلف راهبردی، لازم است نویسندگان محترم در مرحله نگارش مقاله خود به مقالات منتشرشده فصلنامه رجوع کنند و به مقالاتی که مرتبط به موضوع مقاله‏ آنهاست، ارجاع دهند.
 • در صورت نیاز به پیگیری مقالات ارسالی از طریق پیام‌رسان «بله» یا تلگرام به شماره 09371553513 اقدام کنید.

  راهنمای نگارش مقاله

  مقاله‌ باید بر اساس ویژگی‌‏های زیر نگارش شود. در غیر این صورت نشریه هیچ تعهدی در قبال پذیرش و انتشار آن نخواهد داشت

  1. موضوع مقاله باید در چارچوب مطالعات راهبردی (مسائل و موضوعات مرتبط با مطالعات امنیتی، امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و امنیت بین‌‏الملل) باشد.
  2. ساختار مقاله شامل عنوان، چکیده، مقدمه، چارچوب نظری، متن اصلی، نتیجه‏‌گیری و منابع است.
  3. چکیده فارسی (شامل پرسش پژوهش، روش پژوهش و مهم‌ترین یافته‌های پژوهش) بین ۱۵۰ تا ۲5۰ کلمه همراه با واژگان کلیدی (پنج کلمه) باشد.
  4. در قسمت مقدمه باید پرسش، فرضیه، هدف یا اهداف پژوهش و ضرورت یا اهمیت آن طرح شود.
  5. روش‌‏شناسی شامل روش گردآوری، روش تجزیه و تحلیل داده‌‏ها و راهبرد پژوهش باشد. در روش‌‏های تحقیقی مبتنی بر جامعه آماری و نمونه‏‌گیری باید روش نمونه‏‌گیری و آزمون اعتبار و پایایی مشخص شود.
  6. متن مقاله باید انسجام شکلی و محتوایی داشته باشد. به این معنا که اصول روش پژوهش و مقاله‌‏نویسی رعایت شده باشد.
  7. عناوین اصلی با حروف ابجد (الف، ب، ...) و عناوین فرعی با اعداد (1،2،3 و...) مشخص شوند.
  8. ضروری است که در متن مقاله نیم‌فاصله‌ها از طریق استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+2 رعایت شوند.
  9. متن مقاله بین پنج تا هفت هزار کلمه و با قلم B-Lotus اندازه ۱4 و اصطلاحات و پانوشت‏‌های انگلیسی با قلم Times New Roman اندازه 10 تنظیم شود.
  10. تصاویر، نمودارها و جداول مقاله باید با کیفیت مناسب (تصاویر با دقت ۳۰۰ dpi و با فرمت jpg)، ذکر منبع و تعیین محل مناسب ‌باشد.
  11. شماره و عنوان جداول در بالا و شماره و عنوان نقشه‌ها، اشکال و نمودارها در پایین آنها ذکر شود.
  12. شیوه تنظیم منابع به روش APA باشد. منابع مورد استناد در داخل متن با ذکر نام‌خانوادگی نویسنده، سال انتشار و شماره صفحه داخل پرانتز آورده شود. مانند: (خلیلی، 1386: 22). همچنین شیوه نگارش مشخصات منابع و مراجع در انتهای مقاله براساس حروف الفبا بایستی به‌صورت نمونه‌های زیر باشد:

  -کتاب: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (سال انتشار)، عنوان کتاب، جلد، نام مترجم یا مصحح، نام ناشر مانند: تورن، آلن (۱۴۰۱)، جامعه‌شناسی جنبش‌های اجتماعی، ترجمة سلمان صادقی‌زاده و حسن ناصر خاکی، تهران: طرح نو.

  - مقاله: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (سال انتشار)، عنوان مقاله، عنوان مجله، دوره یا سال (شماره مجله در سال مورد نظر)،(شماره صفحات مقاله

  - سند اینترنتی: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (تاریخ)، عنوان سند، آدرس اینترنتی به‌طور کامل. بازیابی شده در تاریخ.

  در صورتی که نویسنده بیشتر از یک نفر باشد (در منابع فارسی و انگلیسی)، به صورت زیر نوشته شود: نام خانوادگی نویسنده اول، نام نویسنده اول و نام و نام خانوادگی نویسنده دوم مانند: «اباذری، یوسف و حسن چاووشیان (۱۳۸۱)، از طبقه اجتماعی تا سبک زندگی؛ رویکردهای نوین در تحلیل جامعه‌شناختی هویت اجتماعی، نامه علوم اجتماعی، دوره 18، شماره ۲۰، صص ۳-»۲۷.

  1. عنوان کتاب و عنوان مجله در منابع فارسی و انگلیسی ایتالیک شود.